Experience next level performance of your electric car with this advanced Mode 3 fast EV charging cable, engineered for powerful and efficient charging. Designed with Type 2 connectors on both ends, this Type 2 to Type 2 EV cable is fully compatible with most electric vehicles and high-capacity charging stations across the UK and Europe. With an upgraded 480V and 32A rating, this fast EV charging cable delivers enhanced power for quicker and more efficient charging sessions. The durable 5m TPU cable offers reliable practicality and its robust construction provides long lasting performance in all weather conditions.
Key Features
• 5m cable - ideal for standard charging needs
• Type 2 to Type 2 EV charging cable
• Mode 3 fast charging - suitable for high power EVSE
• 32A rated current with 480V capacity
• IP54 rated for outdoor durability
• Heavy-duty TPU cable (10,000+ plug cycles)
• Wide temperature range: -30°C to +50°C
• UKCA, CE certified & RoHS compliant
EV Mode 3 Fast Car Charging Cable Type 2 - 5m
CBL-M3F-2-5m
CABLE LENGTH
5m
PLUG TYPE
Mode 3
Delivery: Free &
Fast
Availability: In
Stock
Technical Specifications
| Cable Length | 5m |
| IP Rating | IP54 |
| Connector Type | Type 2 |
| Plug Type | Mode 3 |
| Operating Temperatures | -30℃ to +50℃ |
| Amp | 32A |
| Rated Voltage | 480V AC |
| Withstand Voltage | ≥2500V |
| Insulation Resistance | 220Ω |
| Certification | UKCA, CE |
| Warranty | 24 Months |
| Cable Type | TPU |
| Lead Time | Next Working Day |
| Charger Weight | 2.8kg |
| Cable Diameter | φ16.8±0.5mm |
| Charging Rate | 22KW |
| Fast Charging | Yes |